Strona główna › Artykuły › Zamienniki do auta

Części do Toyoty Aurisa II (2012–2018): słabe punkty i jakie zamienniki

Auris II uchodzi za trwałe i tanie w utrzymaniu auto. TÜV ocenia go dobrze. W statystyce awarii ADAC wynik zależy od rocznika. Najbezpieczniejsze są benzynowe 1.6 i hybryda 1.8. W 1.33 bywa duże zużycie oleju. W 1.2T psują się cewki i pompa wysokiego ciśnienia. Diesel 1.6 D-4D pochodzi od BMW i jest mniej trwały od silników Toyoty. Z części najczęściej trzeba wymieniać tylne tarcze hamulcowe, akumulator 12 V i serwisować hamulec ręczny.

Najpierw numer częściTen sam model miał różne silniki i wyposażenie. Zamiennik dobieraj po numerze VIN albo po numerze OE ze starej części, a nie tylko po nazwie modelu.

Silniki i ich słabe punkty

1.33 Dual VVT-i (99 KM, benzyna)

Auto Świat pisze, że jest mniej trwały od 1.6. Po 150–200 tys. km często zaczyna brać dużo oleju. Otomoto dodaje nagar w kolektorze dolotowym. Gebrauchtwagenberater uważa go za niezawodny przy regularnym serwisie. [1][2][3]

1.6 Valvematic (132 KM, benzyna)

Najbardziej polecana benzyna. Auto Świat podaje, że przy regularnym serwisie dojeżdża do ok. 400 tys. km. Przy dużych przebiegach może przepalić się uszczelka pod głowicą, ale nie jest to częste. Otomoto łączy to z awarią pompy wody i przegrzaniem. Czasem psuje się układ Valvematic. [1][2][3]

1.2T (116 KM, turbo, wtrysk bezpośredni, łańcuch rozrządu, od 2015 r.)

Otomoto wymienia psujące się cewki zapłonowe (głównie wczesna produkcja), zawór sterujący turbo (szarpanie, spadek mocy), nagar na zaworach dolotowych, czasem branie oleju i rozciągnięty łańcuch. Pompa wysokiego ciśnienia może przeciekać. Toyota wymieniała ją w akcjach serwisowych. Naprawa poza nimi w ASO to do 10 000 zł. Gebrauchtwagenberater podaje, że problem z cewkami dotyczył aut do połowy 2018 r. Auto Świat w 2020 r. nie znał poważnych usterek, ale auta miały wtedy małe przebiegi. [4][2][3][1]

1.8 Hybrid (136 KM, łańcuch rozrządu)

Uważany za bardzo trwały. Auto Świat podaje, że bateria trakcyjna wytrzymuje zwykle 350–400 tys. km. Nowa kosztowała nieco ponad 7000 zł, regeneracja ok. 3500 zł (2020 r.). Co rok trzeba czyścić wlot powietrza wentylatora baterii. Otomoto pisze, że po ok. 300–400 tys. km może pojawić się problem z uszczelką pod głowicą, wyciek z napinacza i hałas łańcucha. Wiele hybryd jeździło w taxi. [1][2][5]

1.4 D-4D (90 KM, diesel Toyoty)

Dobrze oceniany. Otomoto pisze, że nie ma koła dwumasowego. Przy dużych przebiegach zapycha się filtr DPF. Czasem są problemy z łańcuchem rozrządu. Auto Świat dodaje, że w Aurisie II zdarzają mu się awarie. [2][1]

2.0 D-4D (124 KM, diesel Toyoty)

Starsze wersje tego silnika miały problemy z uszczelką pod głowicą i odkształceniem bloku. Auto Świat pisze, że w Aurisie II tego problemu już nie ma. Otomoto jest ostrożniejsze: pisze, że problemy nie są tak duże jak dawniej, ale radzi uważać. [1][2]

1.6 D-4D (112 KM, silnik BMW, od 2015 r.)

Silnik od BMW, mniej trwały od silników Toyoty. Auto Świat wymienia nietrwałe koło pasowe (ok. 1600 zł poza ASO) i głośny rozrząd. Otomoto dodaje rozrząd i czasem wtryskiwacze, nawet przy małych przebiegach. Toyota prowadziła akcję serwisową dla chłodnic EGR (ryzyko pożaru). [1][2][5]

Co się najczęściej zużywa

Dostawcy części na pierwszy montaż

Tylko przypadki, które potwierdza źródło. Dla wielu części (amortyzatory, klocki, filtry, lampy) nie znaleźliśmy pewnych informacji, kto robi je dla tego modelu.

CzęśćDostawcaSzczegóły
Silnik 1.6 D-4DBMWAuto Świat i Otomoto piszą, że diesel 1.6 D-4D w Aurisie II (od 2015 r.) pochodzi od BMW. Otomoto podaje, że to rodzina N47. [1][2]

Jaki olej

SilnikiNormaLepkość
Benzynowe wolnossące i hybryda (1.33, 1.6, 1.8 Hybrid)olej ILSAC (API SL/SM lub wyżej) według harmonogramu Toyoty0W-20 (zalecany); dopuszczalny 5W-30 [7][8][1]
1.2T (8NR-FTS)olej ILSAC według harmonogramu Toyoty0W-20 (zalecany dla małych silników turbo) [8][4]
Diesle (1.4 D-4D, 2.0 D-4D, 1.6 D-4D)ACEA C2 (zalecana); harmonogram podaje też ACEA B1 i C35W-30 lub 0W-30 [7][8]

Zobacz też: jaki olej do tej marki · poradniki według kategorii części · jak dobrać część do auta.

Inne modele: Skoda Octavia III (2013–2020) · Volkswagen Golf VII (2012–2019) · Opel Astra J (2009–2015) · Toyota Corolla E21 (2019–) · Ford Focus III (2011–2018) · Skoda Fabia III (2014–2021) · Volkswagen Passat B8 (2014–2023) · Renault Clio IV (2012–2019) · Toyota Yaris III (2011–2020) · Skoda Octavia II (2004–2013) · Opel Astra K (2015–2021) · Hyundai i30 II (2011–2017) · Volkswagen Golf VI (2008–2012) · Opel Astra H (2004–2014) · Ford Focus II (2004–2011) · Audi A4 B8 (2007–2015) · BMW serii 3 E90/E91 (2005–2012) · Volkswagen Passat B6 (2005–2010) · Opel Corsa D (2006–2014) · Dacia Duster I (2010–2017).

Najczęstsze pytania

Który silnik w Aurisie II jest najlepszy?

Źródła najczęściej polecają benzynowe 1.6 i hybrydę 1.8. Oba dobrze znoszą duże przebiegi. Z diesli lepiej oceniany jest 1.4 D-4D. Diesla 1.6 D-4D od BMW źródła oceniają gorzej.

Ile wytrzymuje bateria w Aurisie Hybrid?

Według Auto Świata zwykle 350–400 tys. km. Nowa bateria kosztowała w 2020 r. nieco ponad 7000 zł, regeneracja ok. 3500 zł. Raz w roku warto wyczyścić wlot powietrza wentylatora baterii.

Jaki olej do Aurisa II?

Harmonogram serwisowy Toyoty dla benzyn i hybrydy zaleca olej 0W-20, dopuszcza 5W-30. Dla diesli zaleca olej ACEA C2 5W-30 lub 0W-30. Sprawdź dokładną normę w książce serwisowej swojego auta.

Źródła

  1. auto-swiat.pl
  2. otomoto.pl
  3. gebrauchtwagenberater.de
  4. otomoto.pl
  5. autobild.de
  6. t-online.de
  7. toyota-tech.eu
  8. toyota-tech.eu

Aktualizacja: 11 października 2026